Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Кожен салон
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 4:44 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

За или против кожения салон?
Как се поддържа кожения салон?
С какви препарати се поддържа кожения салон?
При какви условия преждевременно се състарява кожения салон?

Състоянието на тапицерията на колата много лесно манипулира човешкото око, като създава светкавично мнение за запазеност или износеност. Запазената тапицерия на стара кола много лесно внушава на кандидат купувача, че колата е запазена и неуморена.
Кожения салон е символ на лукса. Затова повечето Сааби имат кожен салон. Новата кожа е красота, но един ден ще остарее и тогава гледката не е съвсем приятна. Затова всеки от нас се стреми да запази "младостта" на кожата за по-дълго време. Практиката показва, че по-често неволно състаряваме кожата посредством нейната обработка с някакви препарати, случайно закупени от търговската мрежа.

Засега почти всички са "ЗА" новия кожен салон и "ПРОТИВ" стария кожен салон. Има противници на кожения салон от гледна точка на околната температура. Лятото кожата се напича от жаркото слънце и после водача "залепва" на седалката. Затова в горещите дни шофирам с плажна хавлия върху седалката. Само трябва хавлията да се "захлупи" с облегалката за глава. Зимата е студено да седнеш върху замръзналата кожа. Затова всички нови и стари Сааби имат електрическо отопление на седалките. Голям кеф е да седиш върху топла седалка. Лошото е, че бързо се напуква тапицерията вследствие на много бързата промяна на температурата. Само за 20-30 секунди кожата се загрява от реотаните, т.е. за половин минута температурата на кожата се покачва с 50 градуса. Всяко удоволствие си има цена, нали?
Забелязах, че моята шофьорска седалка се е напукала най-много в предната част и отстрани на бедрата. Явно там топло-отдаване е по-слабо и затова по-бързо се състарява кожата. Тялото на водача натиска седалката и точно там има по-добро топло-отдаване. Затова там кожата е по-слабо напукана при по-старите модели. Малко встрани имаме претопляне на кожата и тя се напуква, защото точно там няма топло-отдаване към тялото на пътника. Освен това има още един фактор - жаркото слънце през лятото. Жаркото слънце през челното стъкло състарява предните части на предните седалки. Повечето Сааби имат атермични стъкла с емблема за отслабване на слънчевият лъч, но това не е достатъчно. Всичко се натрупва през годините и резултата е ясен - кожата се напуква.
В търговската мрежа има изобилие от козметика за кожен салон. Най-добре е да се съветваме с тапицер, вместо да четем указанията по козметичните препарати. Добри тапицери има в най-реномираните автокъщи. Виждал съм как такъв тапицер за няколко дни перфектно облече с кожа седалките и вратите на Ауди А4, което си беше с типичната швабска тапицерия от плат. Друг път съм виждал как същия тапицер закри зеещата дупка от гръмнал десен еърбег на японска кола. Същия тапицер ми каза, че напуканата тапицерия се сваля и се смазва от вътрешната страна. Няма да цитирам за коя автокъща работи този тапицер, но вие лесно ще се досетите (от двете най-големи автокъщи в София - в едната обичат да правят повече такива "гимнастики").
Един от най-неприятните моменти е късането на кожата от метално копче от якето на слизащ пътник. Повечето якета имат такива заострени дрънкулки в областта на бъбреците. Много рядко съм виждал изгаряне на кожата от цигара. Може би защото приятелите ми са непушачи, а колегите в работата не пушат в служебните коли.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 5:49 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0 MY'97
Ето малко препарати за кожатата:
Tук от Elkparts
Тук от partsforsaabs
В чата имаше разговор за потдрьжката, та който има мерак да маже да порьчва :wink:

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 7:16 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

много полезна,поне за мен,тема.До сега кожения салон го почиствах с Leather protect на MOTYP,купих си го от Метро.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 8:23 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

navi написа:
много полезна,поне за мен,тема.До сега кожения салон го почиствах с Leather protect на MOTYP,купих си го от Метро.

В Метро подобна стока пробива основно заради цената, а не заради дългосрочното благоприятно въздействие върху кожата.
Обработването на кожата с различни препарати също крие риск, защото не всички са съвместими. Някои служат само за почистване, други само за смазване, трети само за гланц и т.н. Повечето препарати имат универсален почистващ и смазващ ефект.
Миналата есен отидох в козметичен център заради застарелия кожен салон. Мазаха, търкаха и накрая нямаше голям ефект. Старите пукнатини след 1-2 дни се отвориха съвсем малко. След 1 седмица пукнатините потъмняха и контрастно изпъкнаха на фона на бежовия кожен салон. За 200-300 лева напролет ще сменя изцяло кожата на предните седалки.
Мисля, че по принцип концепцията на Сааб е несъвместима с универсалните идеи, дори относно козметиката.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 10:09 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Тогава може би ще си поръчам от елкпартс или партсфорсаабс,там видях,че има препарати и за почистване,и за поддържане на кожата.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Кожен салон
МнениеПубликувано на: Съб Фев 18, 2006 10:48 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

sluchaen_fen написа:
Най-добре е да се съветваме с тапицер, вместо да четем указанията по козметичните препарати.

Колега navi, не бързай с поръчка за козметика. Първо намери добър тапицер. После си избери козметика. Хубаво е, че обръщаш внимание на поддръжката на салона и гледаш на колата в най-дългосрочен план. Дано тази кола да ти е на късмет и със здраве да я ползваш.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 19, 2006 6:03 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9000 CDE Hirsh Performance
Ако питаш мен,кожения салон е повече радост за окото и по-лесно се почиства :lol: ! Сегашната ми кола е с такъв. Старата беше с плюш и ми харесваше повече! Тялото се чувства по-добре в плюш,и зимата, и лятото ! И не си личаха и следите от износване !!!

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 19, 2006 6:31 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

На кожения салон личи и най-незначителното износване. Затова логично плюшения салон по-лесно продава колите.
Защо търговците предпочитат внос на употребявани коли с плюшен салон?
- Защото лесно изпрания плюшен салон създава светкавично впечатление у кандидат купувача, че колата е запазена.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 04, 2006 1:36 pm

Аватар

Много полезна тема за мен поне. Преди 3 дена си купих кожен салон за волвото от една морга само за 140 лева след около 1.5 години търсене. Цената е върха с оглед на други оферти от някои уж много тънки софийски морги напр. - 400лева (запазен според продавача) - Деа експрес майче беше...
Салона е в горе долу добро състояние - скъсано по естествената кожа няма но по изкуствената отзад се среща. Волвото от което го взех беше без прозорци и наклонено под 45' и естествено върху кожата беше валяло сняг и дъжд в резултат на което кожата се е втвърдила и свила. Sluchaen_fen спомена за мазане на кожата отвътре - ""Същия тапицер ми каза, че напуканата тапицерия се сваля и се смазва от вътрешната страна. "" - но с какво не разбрах, а и кожата е подлепена с дунапрен от вътрешна страна. Така или иначе аз ще си рециклирам седалките та ако имате знания и желание за помощ пишете.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 04, 2006 5:29 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

Същия майстор прави само нови тапицерии от скъпи материали. Определено не се занимава с козметика на стари тапицерии и ще ти препоръча да отидеш в някой голям автокозметичен център. Съветвам те да закараш част от тапицерията при първия авто-тапицер да ти подскаже как да я освежиш. Хубаво е, че си намерил кожен салон на нашенска цена. Радвам се, че си запомнил най-важното: смазване отвътре.

Волвари и саабери - саабери и волвари. Нещо като братовчеди сме. Вероятно първи братовчеди.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 08, 2007 6:49 pm

Създали са кожа която отразява UV лъчите и намалява температурата на седалките 20 градуса.Хората не пестят усилия в името на лукса.Кожата можеби ще има по дълъг живот на експлоатация

Върнете се в началото  

Заглавие: с
МнениеПубликувано на: Сря Фев 28, 2007 7:44 pm

искам да ви питам колко схте ми струва да си сложа кожа на колата( на вратите и седалките да си ги тапицирам) говоря за чисто нова тапицерия

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: с
МнениеПубликувано на: Сря Фев 28, 2007 7:59 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Автомобил: SAAB 9000CD Darko/Deviltune Edition
me4inka7a написа:
искам да ви питам колко схте ми струва да си сложа кожа на колата( на вратите и седалките да си ги тапицирам) говоря за чисто нова тапицерия

Пусни лично съобщение до Red Devil (иначе се казва Дидо). Доколкото знам в неговия сервиз имат такава услуга -претапициране на интериора с кожа.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 28, 2007 8:05 pm

мерси много

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Кожен салон
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 11, 2007 11:06 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

sluchaen_fen написа:
Има противници на кожения салон от гледна точка на околната температура. Лятото кожата се напича от жаркото слънце и после водача "залепва" на седалката. Затова в горещите дни шофирам с плажна хавлия върху седалката. Само трябва хавлията да се "захлупи" с облегалката за глава.

Наистина е много неприятно. Климатикът не върши работа, защото и едно парченце от черната кожа да е на слънце, поема и излъчва директно в гърба ти докато си караш. Неудобството не е само до естетиката на слизащия почти мокър шофьор, а може да си докараш и една хубава лятна настинка.

Дали сте чували за по-елегантен начин залепването да се избегне (въпреки че това с хавлиената кърпа е находчиво)? Вентилираната седалка помага ли достатъчно и има ли начин невентилираната да се преоборудва? По сайтовете за части не срещнах такъв комплект...

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема