Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: SAAB, BMW или AUDI
МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 3:18 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero Estate 2002
Здравейте колеги пилоти,
Откакто имам последните ми два изтребителя (единия е на жена ми) не съм се оплаквал от нищо сериозно с години. Поради тази причина отдавна не съм посещавал и форума. Малко време остава за интернет напоследък - много работа, деца, жена... знаете как е. Освен двете ми деца, много ме радват и двете ми 9-5ци Аеро и всеки път, докато ги карам и се разминавам с другите автомобили, се изумявам как може Шведите да направят такъв перфектен автомобил. Чудих се много пъти какво повече бих искал от един автомобил и освен за по-добра мултимедия (Aux или поне USB за да си слушам mp3ките на Харман Кардона) не се бях сещал за нищо друго... досега.
Тия дни теглих чертата и видях че давам една доста солидна сума за гориво на месец. И се започна... Цифрите не ме оставят на мира. Адски много пари на месец отиват да пътувам 100тина километра на ден до работа и обратно. Като сметна и уикендите и кратките ежедневни курсове до училището и магазините и сумата става направо... непоносима. Средният ми разход не пада под 12-13/100. Мислих, мислих и ми хрумна, че може би е време да се разделя с любимия си автомобил в замяна на ... ДИЗЕЛ. Колкото и да не ми се иска, ще трябва да се жертвам. Обаче, сега идва въпросът какво да си взема. Колата трябва да е достоен заместник на 9-5 цата. Трябва да има всичките екстри които имаше и тя плюс мултимедията. Да уточня че карам само автоматици от 10ина години насам. Колата трябва да е голямо семейно комби за много багаж. За да има ефект цялата делавера, средният разход трябва да е под 6/100. Тъй като ще прекарвам доста време в нея, или по-точно единственото ми свободно време ще е пътуването до работа и обратно, то наистина държа да ми е удобно и уютно в колата. Не ме интересува колко бавна ще е. И без това все по-рядко се радвах на табуна под капака. Тук много скъпо ти идва ако ти е тежко крачето (живея в Англия от няколко години). Заради разхода се спрях на Ауди А6 Авант 2.0 тди, БМВ 520 д туринг (F11), Ауди А4 2.0 тди (всичките след 2011) или СААБ 93 (93Х) спорт комби 1.9 дизел, 150 или 180 к.с. Разхода на последното не е по-добър от на швабите, но поне още ще съм в ескадрилата. А и малко ме дразни таблото на новата 9-3ка де. И да се намери на острова наточена с много екстри, също е драма.
Ще се радвам на всякакви съвети, истории или просто пишете кой какви драми е имал с дизеловите си сааби или е чул, или знае нещо за немците, което дилърите премълчават. Дали разхода наистина е толкова добър както го пишат по книгите (най-вероятно заради по-усъвършенстваните автомати е така). Как са двигателите, разходи за сервиз и колко често се налага да го посещават (не говоря за смяна на масло). Как е БМВ-то през зимата... не че тук има сняг де и т.н Кой каквото знае, да пише, всичко ще ми е от полза (сега е момента да плюете швабите). Или ако се сещате за някаква друга алтернатива... незнам вече, видях се в чудо. Само знам че за съжаление едното Аеро (най-вероятно комбито) ще е пътник :wavecry

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: SAAB, BMW или AUDI
МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 8:37 am

Аватар

Автомобил: Сааб 9-3 SS MY'03
Здравей колега,
Какво пишат по книгите много вяра да нямаш всичко е доста относително знаеш. Колкото до БМВ-та през зимата карал съм е39 520 150к.с. бензин по стара супер е колата освен разхода, за БМВ-та ще разпитам имам познати маниаци, но не знам колко ще им е обективно мнението при тях БМВ е болест. Колкото до ауди преди да си взема СААБ-а си търсих А6 кобми по старо от това, което търсиш, но познат който се занимава с внос с автомобили ми каза далеч от 2.5 ТДИ, проучи много внимателно за тези мотори ако се спреш на такъв.

Ще ти пиша на лично, като имам допълнително ИНФО за БМВ-та да не спамя тук.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 8:58 am

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 1.9TiD Hirsch
Ами 9-5 от 2006 се предлагат и с 1.9. Именно такъв карам и то автоматик. За извънградско - 7-8 /с магистрала/, София - 14. За случая с мултимедията, до колкото знам няколко колеги от форума ползваме едно устройство BlueSaab, чиятао функция е да се сложи на мястото на чейнджъра и през bluetooth да си пускаш музика. Качество - според източника. Цена - под 200 лв. с наистина качествени компоненти.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 10:00 am

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
F11 е един страхотен автомобил. Единственото, по което отстъпва на аналогичната А6 според мен е дизайнът. Ако ще гледаш BMW с мотор N47 (2л дизел) гледай да е реално произведен след март 2011г или да е минал през сервизната акция за подмяна на ангренажа. При N57 (3л дизел) също има драми с ангренажа, но не толкова сериозни и съответно няма акция за подмяна. 520d/525d са на практика един и същ мотор- N47, който според мен ще те изненада приятно като съотношение разход/динамика, особено с 8ст автомат. Като човек, който много обича SAAB мога да кажа, че за мен логичното продължение на SAAB в немския лагер е именно BMW. След гибелта на любимата марка единствено там усещам приемственост между поколенията автомобили, ергономия при шофиране и достатъчно емоция. Ако имаш конкретни въпроси за BMW - насреща съм.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 10:01 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 my2002 b205e
Здравейте, темата ми харесва не за друго ами е различна от обичайните. Да изкажа и аз моето мнение... С риск някой да ме нахока (все пак форума е за Сааб) ако бях на твоето място и разполагах с финансови възможности определено бих взел F11! Веднага искам да се аргументирам. Каквото и да си говорим с изискванията за комби, дизел и по-нисък разход, комфорт и т.н. не виждам Сааб, който може да е конкуренция на БМВ-то. Не ме разбирайте погрешно просто според мен класификацията комби, дизел и Сааб нещо не вървят ръка за ръка, не че няма такива модели просто... Не знам колко колеги са се возели или по скоро карали F11, но за мен е страхотен автомобил. Всичко написано до като го чета все едно съм в един друг форум, но няма как да си кривя душата, няма как да сравняваме 2011 с 2007-2008 особено след като последните Сааб-и изключително много бият на Опел (за съжаление). За Ауди нямам опит и няма какво да кажа... За мен Сааб го разбирам като бензин с :turbo и всичките възможни коне под капака :D Голяма усмивка зад волана и винаги празен десен джоб :rofl:

До колегата малко по нагоре, е39 и дори е60 са доста далече от F10-11 никаква база за сравнение, а относно 2.5тди на Ауди, особено този помпа дюза... по добре да се взема Камаро малкия мотор 5.7 :D (определено от ремонти ще спестя парите за бензин)! Мое мнение разбира се!

Сааб 9-3х 1.9tid определени си е по тесничък (вътрешно пространство) сравнен с БМВ-то и Аудите (А6 поне)!

П.С. С риск за здравето си публикувам този коментар :lol: в краен случай ще го местя в някой друг форум

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 10:43 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Благодаря безкрайно на Stocky и jogr. Не се притеснявак колега, никой няма да те нахока, истината си е истина. Затова е и темата. Точно от такива отговори имах нужда. За съжаление колкото и аз да харесвам СААБ, трябва да се съгласим, че рано или късно, ако не пуснат нещо изненадващо електричарите, всеки ще се запита... "а сега накъде".
Благодаря и на колегата NPen с дизеловия сааб, но разход 14 в София ми идва на нагорно. Извънградско с Аерото ми е 7-8, така че не виждам някакво преимущество на дизеловата 9-5ца. Двигателя не е лош, обаче скоростната кутия май изостава, затова не могат да постигнат някакъв резултат по отношение разход на горивото. Искам разхода ми за гориво да падне на половина и повече, иначе не си заслужава определено.
Доколкото ми каза дилъра, след 2010 двигателя 2.0 тди на Ауди бил друг, най-малкото е с 4 цилиндъра вече и заради скоростната кутия явно, разхода драстично падал надолу. Особено при А4 2.0 тди 105 kw след 2012. Там нещата относно разход на гориво са направо смешни.
Между другото навремето като четох класации СААБ 9-3 и Ауди А4 бяха на първите места по безпроблемност до някакъв пробег (не помня точно какъв беше). Дано и сегашната А4ка да е така, защото разлика огромна между А6 и А4 невиждам. Има повече пространство за краката на задните седалки в А6. Ама мен това не ме грее особено... и без това там са децата. Иначе и на мен А6 ми допада повече ама и А4 ако е по-евтина за подръжка, ще ми дойде добре.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 10:47 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

На колко км се сменят ангренажите на немците?
Да не си взема нещо и тепърва да влиза в сервиз за ангренаж, че драмата откъм пари там е ужасна доколкото знам.
Досега съм карал коли само с вериги.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 2:03 pm

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
Oт 1992г насам не се сещам за BMW мотор, който да е без верига. Въпросът е, че при N47/N57 има проблем с веригите, който ако не се отстрани предварително, може да направи големи поразии. След март 2011 при N47 всичко е отстранено и няма драми, а за по-ранните версии има безплатна сервизна акция, в която попадат и автомобили извън гаранция. По някакво много нелепо стечение на обстоятелствата и 4те ми BMW-та са именно с такива мотори(3хN47 и едно с N57) и се интересувам от първа ръка за ангренажите. При положение, че А4 те устройва като размер и гониш икономия на гориво, погледни BMW F31 318dA там извънградски разход от 4/100 е съвсем лесно постижим, а за градското нещата са толкова относителни, че не смея да давам прогнози. При А6 и 5-та серия е напълно невъзможно да се доближиш до каталожния градски разход, имай го в предвид. При тези големи коли 2л дизел идва слабичък ако искаш да караш динамично и извънградския разход може да скочи чувствително ако поддържаш по-високо темпо. Ако си спокоен шофьор разходът ще е страхотен и при AUDI, и при BMW. Откъм поддръжка - всяко BMW излиза с безплатно обслужване за минимум 5г/100000км (с изключение на някои дилърства в Италия/Испания, които предлагат техни собствени условия за гарация и обслужване), докато при AUDI това се доплаща и поне по мои наблюдения е рядко купуван пакет от първоначалните собственици. Не знам при AUDI как е, но по цял свят BMW подменят служебните си автомобили на всеки 6месеца, което преполага прекрасен вторичен пазар на малко употребявани коли с гаранция и безплатно обслужване. Моят съвет е да се насочиш към такъв автомобил. Те винаги са добре оборудвани, не са карани много и са поддържани адекватно. Цените за автомобил на 6месеца са около 60% от стойността му като нов.

Като сравнение между АUDI и BMW(А6/А4 vs 3er/5er в поколенията, които си споменал) мога да кажа, че AUDI-тата са по-тихи и комфортни, често с повече екстри(заради по-добрата ценова политика) и са с по-добре анимирани мултимедийни системи. От техническа гледна точка смятам, че BMW са няколко класи над VAG Group и като цяло предлагат по-качествена техника. Управлението при BMW е много по-директно, но от това куца комфорта при возене. Покарай читави екземпляри и от двата лагера и сам прецени кое ти пасва повече. Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 2:56 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 2,0t - Deviltune
Защо не се качиш на нещо шведско пак, едно Волво ще ти е ОК.
Не споменаваш за бюджет за новият автомобил и дали да е с десен (щом си в Англия) или ляв волан.
Така ще ни ориентираш най-добре.
Е, ако искаш да сподели бюджета де.
Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 7:14 pm

Аватар

Автомобил: Saab 93 Aero Convertible , Saab 93 2.2 Tid
Fiat Croma 1.9 Multijet -120 hp. Базиран на славната платформа ипсилон на GM . Доказано здрав и безпроблемен мотор, с нисък разход, има кaквото се сетиш - автоматици, навигации и букси, хладилни жабки и щорички, ключа е на тунела, като знаем на кой, за него само добро или нищо:). Пробема на екстрите е, че са във високите комплектации, но там е и един сериозен мотор с 200 коня - 2.4 Multijet! Все пак аз като се изказах е редно да си каже тежката дума... Огата, той с Корсата ....:D! Няма по-икономичен от Форд Фокус 90 коня тдци....наистина е невероятно, ама малко скучно,де!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 20, 2016 8:06 pm

Аватар
Отстранен
Отстранен

На твоето аеро няма ли как да му боднеш една газ,по добре от колкото да се хвърлиш на някоя лъскава каляска която не се знае от кой как е карана и подържана и да ти се наложи някой скъп ремонт малко след покупката.Еле пък ауди.......тунингован голф с цената на Мерцедес........само където Мерца е номбър уан като квалитет а аудито жмел от всякъде,еле пък 2.0тди,имаше едно 2012г. в сервиза на 180 000км беше заминал целия двигател,поръшаха му друг на 100 000км от лицензирана фирма уж с гаранция обаше се оказа и той с проблеми...........па го връщаха,па собственика дига скандали ше не му е готова колата,абе по големи драми и от тъжните сцени в ,,Дързост и Красота,, с тоя жмел........ :D Накрая дигна ръце и го житна така за 1500 ойро.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 21, 2016 12:23 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Не вярвах, ама Огата се оказа прав. Голям жмел е Аудито. Гледах един екземпляр на 10.000 км. Еми няма такава гадост. Вътре всичко толкова евтино и схлупено изглеждаше... Въобще не чуствах удобно. Като видях скоростния лост, и щях да припадна. Попитах дилъра, дали е на 100 хил или е на 10 хил. кола, че нещо нулите ми идваха в повече. Оказа се че е наистина на 10 хил. а лоста беше с няква гнусна имитация на перфорирана кожа и беше обелен като на голф на 200.000. Моята е на 300.000 и лоста си е като нов. Да уточня че беше автомат, не да кажеш че се е ръчкал постоянно като ръчни скорости. Обърнах му внимание на дилъра, а той вика че щели да го сменят ако я взема... И това е кола за една доста голяма торба пари... е не, благодаря. Нямаше кьораво джобче къде да си прибереш някои дреболии... Джобове отзад на облегалките на предните седалки въобще липсваха... абе пълна скръб. Отидох после до комшиите им от БМВ. Там нещата във Ф11 бяха малко по-на ниво. Определено е доста по-приятно да седиш вътре. Обаче пак, немска му простотия. Кола за същата по размер торба с пари а няма основни неща като... ксенонови фарове... и стресиращото е че лумбалната опора на педните седалки е отделна екстра която се поръчва с доплащане... и естествено в повечето коли просто липсва... Кво ще го правим сега моя кръст... Сега се сещам че забравих да погледна дали прозорците на задните врати не се отварят с ръчки случайно :?
След днешните походи наистина мога да заявя, че ако не беше трагедията с харченето, щях да си карам сааба още 10 години... поне
П.С карах сега в тъмницата зад една 9-5 2011г. Е няма такива красиви стопове... та се замислих, дали да не скоча наистина на една дизелка... Няма комби вариант за съжаление... или поне не в УК. Как са нещата с дизеловия двигател при новата 9-5ца? И как е като цяло? Със сигурност има хора тук с новата версия, ще съм благодарен ако споделят впечатления. Ааа, и Мерцовете спомена Огата... ама там спрях да се интересувам от тях след 98 год. и нямам никви наблюдения досега, освен негативи от един приятел за S-класата му, която му струвала колкото половин апартамент за ремонти.

П.П.С газова не е решение в УК. няма добри майстори, със зор се намира къде да заредиш а и не искам допълнителни драми.
Много рядко някой кара на газ, даже не съм и чувал, не съм виждал и газ станция.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 21, 2016 12:58 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Пак благодарности за разясненията на stocky. :notworthy:
Каква е разликата между 2011 и след 2013 - F11? Виждам че на по-новите на таблото, където е разхода на гориво, има синьо поле в началото пише - ефишънси. Знам че някои модели и адблу пиели. Да не би да е това , показва кога вредните емисии са по-малко... ?!?
Не съм ги карал колите още, защото нямах време, ама Аудито май, хич не искам и да го тествам даже.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 21, 2016 5:05 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-5 2007 2.0t, 9-3 2007 1.8t
Няма пълно щастие, по-добро от Сааб с газова май няма как да намериш, така че ще трябва да правиш компромис с нещо. Успех...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 21, 2016 6:19 pm

Аватар
багериста
багериста

Автомобил: SAAB 9-5 2.0Turbo-Deviltune custom stage
Andreas,за разход само горивото ли броим? Щото съм сигурен,че ако вземеш едно дизелово Ауди автомат например,после ще се наиграеш доволно и разходите ти може да скочат и двойно!
А и не знам кое комби точно ше успее да задоволи усещанията ти от СААБ,и то с раход по-нисък от 6/100. Евентуално едно VOLVO с метан. Е,няма как да върви като Аерото,но пък е голямо,комфортно и евтино от към гориво! Колегата 0900 кара в момента такова,пиши му :wink:

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема