Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Съвет за зимни гуми за SUV
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 5:42 pm

Аватар

Автомобил: 9-3 B204I '00
Рискувам да стане чат, но от всичко противоречиво, което чета се обърках и ми трябва практическо мнение за нови зимни гуми размер 235/65/17. По принцип сме се ориентирали към Bridgestone, най-вече заради цената, която ни предлагат, но чета, че на сухо били зле. Ако някой даде съвет ще съм благодарен, че си изгубих времето в четене на безсмислени статистики.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Съвет за зимни гуми за SUV
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 6:42 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 NG 2.0t, 220HP
Привет! Аз бих ти препоръчал също да видиш Ханкук, Нокиан, Дженерал или Вредещайн. Специално от първите имам опит и съм много доволен. Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 8:21 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 2.3 1999
аз съм със ContiWinterContact™ TS 810, вече две зими, по стабилна колата не съм я усещал

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 8:21 am

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
Привет и от мен. Аз също много се чудих какви гуми да сложа на самолета, че това му е първа зима с мен. Поразпитах тук във форума даже и тема има и БОБИ даде класация на топ 5. На първо място е Continental ContiWinterContact™ TS 850. Аз го послушах и сложих такива и вчера при първия сняг останах много доволен - гумите се държат страхотно и на сняг и на мокро, само че държат и добра цена...
Айде успех в избора...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 8:36 am

Аватар

Автомобил: 9-3 B204I '00
Аз форума съм го изчел и знам, че за нашите коли мнения много и разни хора, разни идеали. Гуми за SUV ме интересуват, но цената на Bridgestone-а е толкова примамлива, че решението май е взето. Благодаря!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 10:01 am

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
Ако говориш за LM80 или LM80EVO - не е лоша гума, но малко кофти спира на мокро! Поне е сравнително тиха. При всички положения първите две зими ще си доволен за цената, която нормално върви около 300лв на гума. Нокиан и Ханкук са задоволителни за лек автомобил, но нямам впечатления от SUV. Аз Х3-ката я карам със ContiWinterContact 4x4 и въпреки че за пръв път купих съзнателно застояла гума със стар ДОТ съм изключително доволен!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 10:57 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 NG 2.0t, 220HP
Точно за SUV ми беше мнението. Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 11:09 am

Автомобил: Saab 9-3 1.9Tid, Qashqai 4WD, SuperB 4x4
Аз ползвам Bridgestone. Кашкая дойде с такива летни и понеже ми харесаха, реших да сложа зимни от същата марка.
Не бих повторил.
Бих препоръчал новия Мишелин Алпин А4.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 1:09 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: hybrid
темата е интересна - от скромния ми опит с джипове и SUV (имал съм няколко - като всички бяха с различни комплекти зимни/летни/всесезонни)
(много зависи и от това, колко на асфалт и колко на черно се кара - 80-20% или 60-40%, 30-70%)
мога да препоръчам, за асфалт, както следва:
1. Pirelli STR - всесезонни с много добри характеристики и поведение
(STR е много по-добра на сняг и лед от евтина зимна гума и много по-добра от евтина лятна гума на сух асфалт) вместо 2000/2500 лв. за 2 комплекта нови гуми, 800 лв. за един се оказаха чудесна инвестиция.
един много интересен тест (проведен в Северна Швеция):
http://www.autobild.de/bilder/allrad-te ... 43699.html
Сравнение точно м/у зимни и всесезонното Пирели STR. Много интересни са резултатите на мокро. Драстични разлики между евтините и скъпите зимни гуми.
Заключението е, че една добра всесезонна гума може да бъде не само достатъчно добра, но и съпоставима на сняг със зимните. При всички други условия ги превъзхожда.
За STR-a: "Техния спирачен път на сняг от 50 км. е 24,5 м., само половин метър по-дълъг от най-добрите в тази дисциплина, Continental CrossContact Winter"

2. Continental CrossContact LX - всесезонни - сравнително нов модел, много добро поведение при всякакви условия
3. Dunlop - winter sport 3 или 4 D - зимни

(Не бих препоръчал никакъв Мишлен от последните 5-6 години. Гумите им са мноооого зле, особено покрай тея залитания по Еко, "зелени" технологии , ниско съпротивление при търкаляне и т.н.)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 1:23 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

виж това:
http://mail.dir.bg/~tkm_digital/AllSeason.pdf

цитат от проятел който работи в АутоБилд: "На тестове в Алпите Мишлен докараха Латитюд Тур и като видяха резултатите, ги изтеглиха от тестовете - почнаха да се оправдават, че били "предсерийни" образци, още не били готови и прочее увъртания. (Гудиър също изтеглиха една EfficientGrip гума, която направо се "осра"). И в последно време вече не искат да участват в тестовете, защото са все на последните места и гумите им се класират като "непрепоръчителни" и "опасни". Не знам кво става с тая фирма, едно време бяха перфектни. Тия заигравки с екологията ще фалират добрата фирма...

В момента Пирели и Континентал са лидерите, вервай ми, такива са фактите. Дънлоп също имат много добри модели, Ханкок напоследък бележат страшен напредък."

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 3:13 pm

Аватар

ivied написа:
1. Pirelli STR - всесезонни с много добри характеристики и поведение
(STR е много по-добра на сняг и лед от евтина зимна гума и много по-добра от евтина лятна гума на сух асфалт) вместо 2000/2500 лв. за 2 комплекта нови гуми, 800 лв. за един се оказаха чудесна инвестиция.
един много интересен тест (проведен в Северна Швеция):
http://www.autobild.de/bilder/allrad-te ... 43699.html
Сравнение точно м/у зимни и всесезонното Пирели STR. Много интересни са резултатите на мокро. Драстични разлики между евтините и скъпите зимни гуми.
Заключението е, че една добра всесезонна гума може да бъде не само достатъчно добра, но и съпоставима на сняг със зимните. При всички други условия ги превъзхожда.
За STR-a: "Техния спирачен път на сняг от 50 км. е 24,5 м., само половин метър по-дълъг от най-добрите в тази дисциплина, Continental CrossContact Winter"

Е тука можем да спорим до припадък. Х3-ката като я купихме беше точно с тия - Pirelli Scorpion STR. На първия сняг колата беше като шейна. Потегляше настрани с осезаемо безпомощно превъртане на 4-те колела. При навиване на волана колата просто продължаваше направо до намесата на xDrive и DSC. Никакви наченки на адекватно спиране (за малко да се нацепя на една бариера на излизане от паркинг с има-няма 25км/ч)!!! По същото време наши приятели си купиха GLK350, който дойде със същите гуми, но в друг размер - чуване по телефона и същите отзиви. На следващия ден двете коли бяха обути в зимни Continental - коренна промяна във всеки аспект и при двете. Както споменах и в предишното мнение за пръв път купихме гуми със стар ДОТ, защото в размера на Х3-ката тогава беше само VW Tiguan и съответно намирането на по-пресни контита в тоя размер беше трудно. Миналата година (2г по-късно) със същите тези "стари" контита газех в сняг до праговете и само липсата на опит от моя страна беше причината да се наложи да копая няколко часа докато изкарам джипчето от канавката. Повода за навлизането в затворен път с неизринат 60см сняг беше заяждане с първо поколение ML с ръчни скорости + демултипликатор, който по стечение на обстоятелствата беше и все още е обут с абсолютно същите Pirelli STR и се предаде много преди паркетната X3-ка, която е доста слабичка за сериозен offroad. Това лято продадох Pirelli STR-а, защото досега го ползвах за лятна гума, но реших, че песента му е изпята след 4г ползване. Сега съм с ленти Continental CrossContact UHP и видях, че и за лятна гума не стават Пирели-тата, но като летни се представяха малко по-добре, отколкото като зимни. Мога да кажа, че бяха по-тихи и от двата комплекта Конти-та.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 3:00 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

:mrgreen: няма да спорим, ти споделяш впечатления, аз също + разни резултати от тестове
казах само: по-добра на сняг и лед от евтина зимна гума и много по-добра от евтина лятна гума на сух асфалт
иначе Conti-тата са най-доброто и за мен! (и в тестовете)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 10:10 am

Аватар

Абе уточнението с цената на гумите е уместно, но ако евтината зимна гума се представя по-зле от тия STR... не знам що за боклук трябва да са :? Те направо ще са опасни!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 1:19 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

има и значение, колко са стари... логиката е следната: караш с 1 нов комплект (съвсем пресен DOT) за 800-1000 лв. 2-3 години - вместо с 2 комплекта за 1600-2000 лв. за 3-4 години, освен това всесезонните имат предимство не точно зимата, а в междинните температури +8 +20 `C, и на мокро особено... + след 3-я сезон остават за летни... а преди зимата пак си с нов комплект. (има значение и къде си точно - едно е Северна Б-я или планините, друго е зимата в Пловдив или Бургас - имало е години с 10-12 дни сняг)

Последна промяна ivied на Пет Ное 29, 2013 1:25 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 1:25 pm

Аватар

Когато ги отписахме като зимни на Х3-ката бяха на 2 сезона, а на GLK-то бяха чисто нови. След това наистина ги ползвах за летни без особени драми, но отново не мога да кажа, че бях доволен! Тези цени които казваш за SUV размери ли са, че доста ниски ми се струват?

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема