Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: За данъците!!!
МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 11:56 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 2.3 Aero
Имам едно рено от 6 години което не съм регистрирал в данъчното. Някой да има представа какво ще стане ако отида сега да я регистрирам?

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: За данъците!!!
МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 12:28 pm

Аватар

Автомобил: saab 9-3ss-vector 1.9tid 110kW
глоба + данъците + лихвите = мнооого пари

proud saab owner since 02.2013

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 12:39 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 2.3 Aero
aviator написа:

Викаш да им го подаря по добре аБ!Б!Б :D
А някакви варианти... нещо давност това онова ??? :D

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 1:01 pm

Ако можеш да си поправиш документа, че си го закупил преди 2-3 седмици и отиди с него в данъчното. Но отиди след 30 юни да не те лепнат с данъци за цяла година, като можеш да минеш с половин.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 4:32 pm

Аватар

Автомобил: saab 9-3ss-vector 1.9tid 110kW
Orm написа:
aviator написа:

Викаш да им го подаря по добре аБ!Б!Б :D
А някакви варианти... нещо давност това онова ??? :D

за да регистрираш колата, както каза колегата ти трябва документа за покупката/вноса в страната и не помня още какво беше - и трябва да го направиш (регистрацията) до два месеца след придобиването.

proud saab owner since 02.2013

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 5:26 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0
aviator написа:
за да регистрираш колата, както каза колегата ти трябва документа за покупката/вноса в страната и не помня още какво беше - и трябва да го направиш (регистрацията) до два месеца след придобиването.

И копие на големия талон на колата.

Orm написа:
Имам едно рено от 6 години което не съм регистрирал в данъчното. Някой да има представа какво ще стане ако отида сега да я регистрирам?

Поне за 5 години назад- данъци и лихви, плюс евентуална глоба, че не си го регистрирал в срок.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 5:56 pm

Автомобил: TOYOTA Corolla 4WD
Orm написа:

В момента мисля бяха обявили някаква данъчана амнистия за глобите.

"Само от 1 май до 30 юни на всеки, който не е записал автомобила си в кметството, ще се налага минимална глоба от 20 лв.

„По-добре е да мотивираме хората да регистрират колите си, отколкото да им налагаме максималните санкции”, обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Ако не платиш в гратисния срок, обаче глобата ще е от 20 до 200 лв. за физическо лице и от 100 до 500 лв. за фирмите."

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 9:12 am

Аватар

Автомобил: 9-3(MY08)convertible aero, 9-3SS,'03
Най-добрия начин е да не го регистрираш! Пътищата, по които караме, не си струват данъците, че и винетки да плащаме... И докато последното е необходимо за да не даваме по 10лв на всяка междуградска среща с полицаи. Ето и начините:
Относно бъдещето на реното си имаш 3 варианта:
1) Да го караш докато приключи
2) Да го съсипеш с птп (не ти го пожелавам, но е вариант)
При тези 2 варианта - дерегистрираш в КАТ без проблеми с данъците. През месец май (2013) дерегистрирах автомобил в КАТ-София без платени данъци - при дерегистрация в КАТ не ти искат квитанции от данъчните/общината.
Освен ако не повдигнеш сам въпроса - никой няма да ти ги търси. След като ти дерегистрират автомобила те съветват да отидеш до данъчното (обикновено това е в общината) и да отпишеш автомобила от там, за да не ти се трупат данъчни задължения по него. Ти се съгласяваш и се прибираш увас да пиеш една студена ракия :)
3) Да го продадеш. За да се сключи сделката при нотариус се искат данъчни квитанции. Тук имаш 2 подварианта:
3.1) Отиваш в някой от т.нар. "шано" нотариуси - мога да ти кажа къде има такъв в София, където сделката по покупко-продажба на автомобила се осъществява без да ти се искат данъчни квитанции (изпробвано). Ако купувача ти е приятел - да премине към 3.2. за да успее да я регистрира успешно.
3.2) Отиваш в която и да е банка, внасяш по сметката на данъчното такса по твой избор (применро 30 БГН), като в описанието пишеш "Данък автомобил" (може и номер ако искаш да включиш). С тая бележка после при нотариуса констатираш, че си внесъл данъка за последната година и прехвърлянето се осъществява.
Евентуален проблем може да има ако купувача е в същата община и няма да сменя регистрационните номера - отиде в общината и се окаже, че никога не е бил регистриран автомобила. За това обаче можеш да се съветваш с юрист.
В крайна сметка избора си е твой, но отидеш ли за глобата от 20лв. - най-вероятно ще трябва да заплатиш и предишните задължения, така че се прецакваш.

Поздрави

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 11:41 am

Автомобил: TOYOTA Corolla 4WD
kamba написа:
Най-добрия начин е да не го регистрираш! ....

Проблема колега е че ако автомобила не е регистриран в общината със съответните данъци и пр. много скоро няма да може да се минава технически преглед. Поне така разправят.
За целта подготвяли онлайн връзки на пунктовете с общините и нещо, като със здравните осигуровки...пишат номера излиза платил - неплатил... Ако излезе, че не фигурира трябвало да се вземе някакво документче от общината, което дори щяло да бъде с холограма (показаха го по ТВ-то) и така с него пак на прегледа.
Сега вече не знам от тези, които правят прегледите, ако решат да се разсейват може и някой да мине метър, но това си е само хипотеза :wink:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 1:01 pm

Аватар

Автомобил: 9-3(MY08)convertible aero, 9-3SS,'03
И какво като има връзка? То и камери има и пак се минава без катализатор. Без ръчна също. На някои места - даже и без да си караш колата, само даваш документите.
Естествено ако искаш да ти е всичко изрядно - ще се регистрираш и в данъчнито, и на прегледа ще настояваш да ти се замери всичко (да се осъществи действителен преглед). Всеки си решава, но като гледам запитването:
"Имам едно рено от 6 години което не съм регистрирал в данъчното" изглежда по-скоро да не е това случая.
Затова ако просто искаш да отбиеш номера - не трябва да те притеснява кой ще се завързва към пунктовете :mrgreen:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 2:04 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-5 Aero 2007, R.I.P. 9-5 2.2 TiD
Между другото, самото изискване да си платил данъка за да минеш на технически преглед, вони! Ама много вони! Чудя се как не се е намерил някой адвокат да обжалва наредбата в съда или ако е в закон - да се обърне към някой упълномощен да сезира конституционния съд. Няма нищо общо между данъка за МПС (който между другото е общински) и техническия преглед. Това е все едно Държавната агенция за метрология и технически надзор, респективно някоя от лицензираните от нея надзорни фирми да ти искат документ за платен данък сгради за да ти прегледат техническата изправност на асансьора или котлето на локалното парно .....

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 4:19 pm

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
Според мен е направено така, за да може като те спре кат-аджията да не проверява за платен пътен данък. Ако имаш преглед, значи имаш данък! Улеснение е донякъде според мен, защото ми спестява още едно хвърчащо листче в жабката, което трябва да показвам при спиране за проверка (за 5г. само за проверка са ме спирали :shades: ).

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 4:30 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-5 Aero 2007, R.I.P. 9-5 2.2 TiD
stocky написа:
Според мен е направено така, за да може като те спре кат-аджията да не проверява за платен пътен данък. Ако имаш преглед, значи имаш данък! Улеснение е донякъде според мен, защото ми спестява още едно хвърчащо листче в жабката, което трябва да показвам при спиране за проверка (за 5г. само за проверка са ме спирали :shades: ).

Колега, отдавна вече няма пътен данък. Беше заменен с винетката. Става въпрос за "Данък превозни средства", с който се облагат не само пътните превозни средства, а и другите такива (самолети, яхти, лодки и т.н.) Този данък е местен, т.е дължи се на общината по регистрация на нещото и няма нищо общо с държавата. Той е и различен в различните общини. За мен е недопустимо да се обвързва прегледът за техническа годност на превозното средство с факта дали си платил данък за него. Все едно да ти искат бележка за платен данък сгради когато ти преглеждат асансьора или котлето на локалното парно в къщи. Направили са го защото общините са неспособни да си събират данъците и искат да използват държавата като принуда. Ти как би реагирал ако отидеш за някаква административна услуга в държавен орган и те откажат да те обслужат, защото нямаш бележка, че си си платил данък общ доход?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 8:29 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 NG 2.0t, 220HP
Според мен най-правилното е да отидеш до данъчното и да питаш какво би следвало.Едва ли е толкова страшно, а и от питане глава не боли.Поне ще спрат някой странни комантари по темата.Аз имах подобен случай с мотопед, закупен 2008ма. След като тази година го декларирах ми отпаднаха по давност суми за определен период.Платих малко лихва и всичко е ок. Само, че за мотопеда по принцип данъка е около 10 на лева годишно и не знам в твоя случай как е като сравнение.Успех и пиши какво я станало.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 9:25 pm

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
Извън темата:
netware5 написа:
stocky написа:

Колега, отдавна вече няма пътен данък. Беше заменен с винетката. Става въпрос за "Данък превозни средства", с който се облагат не само пътните превозни средства, а и другите такива (самолети, яхти, лодки и т.н.) Този данък е местен, т.е дължи се на общината по регистрация на нещото и няма нищо общо с държавата. Той е и различен в различните общини. За мен е недопустимо да се обвързва прегледът за техническа годност на превозното средство с факта дали си платил данък за него. Все едно да ти искат бележка за платен данък сгради когато ти преглеждат асансьора или котлето на локалното парно в къщи. Направили са го защото общините са неспособни да си събират данъците и искат да използват държавата като принуда. Ти как би реагирал ако отидеш за някаква административна услуга в държавен орган и те откажат да те обслужат, защото нямаш бележка, че си си платил данък общ доход?

Не казвам, че е правилно на 100%. Казвам обаче, че за мен не е проблем, а по-скоро улеснение и ако това е начин да се увеличи събираемостта, тогава защо не! Щом това би накарало бай Иван да си плаща данъка на колата, така както аз си го плащам защо не?

P.S.: ест. че съм объркал названието на данъка, моя грешка.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Нещата от живота

Напиши нова тема Отговори на тема