Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Да си хвърляш боклуците на пътя
МнениеПубликувано на: Пон Фев 24, 2020 5:03 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero 2003 sedan
freaktattoo написа:
Със сигурност не толерирам изхвърляне на боклуци от автомобила, особено фасове, за да не се запали нещо.... Ама и тук да питам колегата публикувал темата кое му дава право да снима и разпространява лични данни без знание и съгласие на собственика? Аз лично щях да го съдя за клевета и за нерегламентирано събиране и публикуване на лични данни ако постне снимка на мой автомобил, където се вижда номер. Ей така, да му излекувам амбицията да се бори с нередности по незаконен начин :)

Не знам, Илчо, в приложението Гражданите как качват снимки с регистрационни номера, че всичко накрая се праща на КАТ и се налагат ефективни глоби?

Изчетох и цялата дискусия и във ФБ групата, ама не съм и аз с напълно еднозначно мнение. Все пак ми се струва, че като се публикува така, е хубаво да има запис на нарушението (защото да, нарушение е), ама само със снимка на колата и "тоя направи еди какво си", наистина някой може да реши да си търси правата. Ама пак - все едно да осъдят примерно Нова и БТВ, че в сутрешния блок пускат снимки и клипове на подобни нарушители...

Колкото до лични данни - регистрационните номера не са нещо скришно като например до кога ти е валидна личната карта, залепени са отпред и отзад на всяка кола и се виждат много добре от всички (е, освен на тия, които не са си мили колите от години и от прекрасно чистите ни пътища леко са се позацапали, за което също се дължи глоба). И човек, като си кара колата, носи отговорност за действията си и тези номера са точно там, за да се знае кой прави магарии.
Наясно ми е и колегата защо го е пуснал тук де - в случай, че някой познае нарушителя по номера и да го посмъмрим, че разваля реномето на напоследък поразпасаната ни секта.

Ако помните преди време, си направихме много готина среща с Шкода клуба, защото някой от тях се беше оплакал, че бил засечен от наш колега и всичко завърши с много весела и приятна среща :)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 27, 2020 11:59 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Не ми се влиза в полемики, това, че има масова практика, не значи, че е законно. Те и стационарните камери за скорост не бяха узаконени ама си пращаха фишове с години ...Особено примера който даваш за това как институция , която не си върши работата и използва гражданите да я свършат вместо нея, като ги карат да вършат нещо незаконно въобще не е добра идея. Не ми допада и принципа натопи другарче...Ще ти пратя GDPR ако държиш да видиш как стоят нещата законно. Статията цитирана в Фейсбук също е описала нещата доста точно, стига да се осмисли написаното без свободни тълкувателни съчинения:

http://www.jivotatdnes.bg/nachalo/news/ ... e-saglasie

Отделно от това не смятам, че на някой въобще му влиза в работата къде и как се движат, стоят, или са паркирани автомобилите на други хора, че даже и да се снимат и публикуват, пък било то и с най-добри намерения. Ами на някой може да му се е наложило да излезе 15 минути по-рано от работа да си вземе детето, някой друг му снимал колата и после човека без работа примерно. Друг пък жена му ще го пита като е излязъл от работа по- рано, защо се е забавил да се прибере и да си докара развод . Тези пък дето цитират къде се паркира даден автомобил ежедневно, за да се запознаят с колегата са предпоставка за това някой да отиде там и да си свали някоя част, понеже му трябва точно такава от такъв автомобил. Дефиницията за лични данни е доста всеобхватна и включва всякаква информация по която човек може да бъде индентифициран, включително регистрационен номер на автомобил. Няма да коментирам повече, но смятам, че практиката да се публикуват снимки с номер на автомобил и указание за локация или време без знание и одобрение от собственика е незаконно, нередно и неетично.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 28, 2020 12:46 am

Аватар

Автомобил: saab 9000 cse & 9-5 SE
Съгласен с написаното от Илчо.И не разбирам защо обсъждаме нещо написано и публикувано от някакъв ГОЛФАДЖИЯ.Който освен да пише по някакви форуми няма какво друго да прави.Мойте уважения.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 02, 2020 6:10 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero 2003 sedan
Няма много смисъл от полемика наистина, ама къде е границата?
Ставаш свидетел на убийство, виждаш регистрационния номер на колата на убиеца. Можеш ли да го кажеш на някого (примерно на полицията) или могат да те осъдят?
И... ставаш свидетел на грубо нарушение на пътя (защото и от това може да последва убийство - над 600 човека умряха пак за година по нашите пътища), сигнализираш и какво, не може? Защо?

С GDPR съм горе-долу наясно, доколкото засяга сектора, в който работя. Там може до 4% от оборота да бъде глобата при сериозен гаф.
Ама на ниво нормални хора, които стават свидетели на свинщини и не могат да се примирят да живеят в кочина...
Какво като някой кръшкач ще го хване жена му, защото някой го е снимал, че паркира неправилно. Ми да е внимавал :D

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2020 12:20 am

Аватар

Автомобил: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
Авторът на темата е прав. Не може да си хвърляш боклука на пътя! Елементарна логика се изисква, за да го прозреш и колкото доводи да ми извадите срещу поста, няма да сте прави. Лично аз нарочно се регистрирах във VW клуба, за да им представя снимка на подобен техен член с огромни клубни надписи на задното стъкло. Не защото ми е малък 'оя, или каквото друго се опитвате да сипете на създателя на темата.
Относно снимането на обществени места, законът е пределно ясен - разрешено е заснемането на всичко. Ако паркирате в хола си - няма да имате проблеми със заснемането.
Относно публикуването на данни в интернет - GDPR не е хубаво да се цитира извън точно определените в рамките на закона PII данни като имена, SSN, имейли и прочее. Все още има разтегливи понятия като публикуване на данни за работното време на даден човек. Ако си направя селфи на обществено място и в него попадне някой, който не е на работното си място в работно време, какво следва... Че ще си търси правата по съдебен път ли?

Не доумявам защо трябва да намесва GDPR във връзка с обикновено хулиганско хвърляне на боклуци...?

Наистина ли е нужно да защитавате произволен човек, вършещ глупости, само защото кара определена марка кола? Къде е границата между топерантност и глупост?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2020 3:12 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Според мен е по-правилно да слезе и да му направи забележка, ако иска да промени нещо, а не да бори вятърни мелници по интернет. Ама явно не му стиска на автора да слезе и направи забележка. А сравнението с криминално деяние ... там е малко-по различен казус.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 18, 2020 4:43 pm

Автомобил: SAAB 9⁵ Arc MY04 B235E AT
Ако трябва да взема страна, то бих взел страната на ищеца. Може и да е по-правилно да се направи забележка, но много хора се притесняват да правят забележки, защото вместо извинение ще получат урок, кой чия работа трябва да си гледа, а не е съвсем изключено да се отнесе някой пердах. За съжаление България не е страна, където правилата и закона са някаква добродетел и често се оказваме свидетели (също и потърпевша страна), но се колебаем да изискаме корекция в поведението.
Аз самият съм от хората, на които не им се разправя с гамени и предпочитам да подам сигнал с някоя платформа и да оставя институциите, които получават заплата за това, да се разправят с тях.
По юридическия въпрос за употребата на записващи средства срещу нарушения, направо ще пропусна да взема страна, след призива да не се навлиза в полемики. Но ще продължавам да снимам и пращам сигнали.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие

Напиши нова тема Отговори на тема